Rád bych se představil těm, kteří budou navštěvovat a sledovat dění na těchto webových stránkách.
Jmenuji se Milan Matějka, ročník 1955, ženatý, tři dcery, jeden vnuk, bytem v Klatovech. Vzdělání mám původně dřevařské, během let přibylo i pedagogické. Od roku 1977 pracuji s dospívající mládeží, poslední desetiletí s dětmi, které mají poruchu chování.
Od mala jsem se pohyboval v přírodě, prošel jsem skautingem na konci 60. let, potom přišla éra trampování....Měl jsem období, kdy jsem léta polykal kilometry na kole, aktivně hrál v kapele a spoustu let dělal fanaticky kulturistiku. Na toulání přírodou mi ale vždy zbyl čas. A tento koníček mi v posledních dvaceti letech zůstal prakticky jako hlavní náplní mého volného času. Pohyb a pobyt v přírodě v každém ročním období - pěšky, na lyžích, na sněžnicích, někdy i na kole. Od útlého mládí jsem se neraději potloukal přírodou sám. A to mi zůstalo dodnes. Párkrát do roka si vyrazím s kamarády, ale jinak chodím sám.
S malou partou jsem mnohokrát navštívil rumunské i ukrajinské Karpaty, ve trojici jsem byl několik týdnů ve Skandinávii, přičichl jsem i k Alpám, ale raději mám hory, ze kterých je alespoň vidět do lesa.

Protože chodím sám a mohu se tak spoléhat většinou jen na sebe, snažím se používat a hledat vybavení praktické, spolehlivé, jednoduché a jelikož jsem "chodec" a nosím si vše na zádech, tak i vybavení lehké. Z celé té výbavy mě nejvíce učarovaly nože, sbírám je a hromadí od mala, občas navrhuji nebo upravuji, šiji si pouzdra.
Preferuji to, co mám v názvu tohoto webu "Užívání v přírodě, s rozumem a v pohodě". Chtěl bych se proto na svých stránkách podělit o dlouholeté zkušenosti z této oblasti, pokusit se uvést na pravou míru některé mýty, které o pobytu v přírodě kolují tak, aby se pro Vás tato činnost stala skutečně užíváním a relaxací, pokud možno bez nebezpečí.
Nejsem absolventem žádných speciálních kurzů, jsem ale z generace, která ještě chodila na vojnu a následně na vojenská cvičení a mojí hlavní školou je většina mého života, stráveného v přírodě.
Žil jsem dvě desetiletí na Šumavě a společně s Českým lesem mám tato pohoří mnohokrát prochozena od Tachova po Lipno.
Pokud by měl někdo zájem o 1 - 3 denní (nebo i delší) túry v těchto končinách, rád se stanu společníkem a průvodcem.
Milan Matějka
Copyright © Franta 2013 - 2024